Burun Estetiği Hakkında

Burun estetiği ameliyatları neden bu kadar zordur? Yanıt, hastaların burunlarında çeşitli anatomik değişkenliklerin ve değişik estetik isteklerin varlığında gizlidir. Cerrah için bu, var olan sonsuz sayıda operatif tekniğe egemen olmak ve meydan okumak anlamına gelmektedir. Bu durumda temel bir burun estetiği operasyonu tanımlanabilir mi? Bir meslektaşım bana “Sonuçları iyi olan ve yeniden düzeltme ya da rötuş gereği az olan temel bir burun estetiği ameliyatı tanımlayabilir misin?” diye sorsa; yanıtım hızlı ve net olurdu: “Olanaksız, çünkü hem anatomi, hem hasta beğeni ölçütleri, hem de gerekli teknikler çok çeşitlidir.”

Tüm olumsuzluklara karşın, yine de iyi eğitimli ve deneyimli bir plastik cerrah yavaş yavaş kendi standart burun estetiği ameliyatının temellerini netleştirmeye başlar. Bu yöntem, burun şekil bozukluklarının büyük kısmında yaygın olarak uygulanmak üzere genişletilebilir.

Bununla birlikte, cerrahın iki prensibi kabul etmesi gerekir: Birincisi, yeni başlayan cerrahlar, yalnız kendi cerrahi rahatlık sınırlarında olan vakaları yaparak başlamalıdır. İkincisi, cerrah burun estetiği ameliyatını öğrenmek için esnek ve ilerici bir cerrahi yaklaşım uygulamak zorundadır.

İlk muayene sırasında hasta hakkında kendime iki kritik soru soruyorum. İlk olarak, yapılacak burun estetiği ameliyatı bu hastanın burnunda anlamlı bir iyileşme sağlar mı? İkincisi, ben bu hastayı ameliyat etmek istiyor muyum? İki sorumun yanıtı da olumsuzsa, ben bu hasta adayının ameliyatlarını yapmıyorum.

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı hafife alınacak bir işlem değildir; Uygulamaya verilecek karar hasta ve cerrahın her ikisi tarafından da dikkatlice düşünülmelidir. Hastanın hedefi gerçekçi bir değerlendirme yapmak olmalıdır. Cerrahi riskle elde edilecek düzelme oranı ve benim cerrahları olmamla kendilerini rahat hissedip hissetmediklerini değerlendirmelidirler.

Ne yazık ki, burun estetiği ameliyatı hasta adaylarını seçerken, cerrahlar çok sık teknik zorluklarla yoğunlaşmak zorundalar. Her burunu ameliyat etmenin ekonomik faydası yadsınamaz, ama yanlış hasta seçiminin düş kırıklığından mutsuzluğa, kedere ve hatta fiziksel sorunlara yol açabildiği de göz ardı edilmemelidir.

Daha önce burun estetiği ameliyat olmamış vakalarda, hastalar burunlarında neyin yanlış olduğunun tanımlanmasında genellikle çok hassastır, sorunun farkındadırlar, ama çoğu zaman ne istedikleriyle ilgili çok gerçekçi değildirler. En kolay hastalar belirgin deformasyonlarının (görünürde kemeri olan, yuvarlak uçlu) ortadan kaldırılmasını talep edenlerdir. En zor grup ise, tam olarak ne istediğini söyleyemeyen veya özel bir görüş gerektiren kişilerdir.

Aslında, hastaların ne istediklerini yazmaları sağlanmalıdır. Bu sebeple, hastamın bana önem sırasına göre hangi üç şeyin iyileştirilmesi gerektiğini söylemesini isterim. Daha sonra, burnu ayrıntılı olarak muayene ederim ve burnu çekici kılmak ve yüz ile dengeyi sağlamak için yapılması gerekenlerin listesini yaparım. Daha önce burun estetiği ameliyatı yapılmamış olan hastaların belki de % 90'ının düzeltilebilir bir burun kusuruna sahip olduklarını ilk muayene değerlendirmesi sırasında, görüyorum. Diğer % 10’u minimal deformasyonlu çekici kadınlar, “model” geliştirmeleri arayan erkekler ve sadece sınırlı bir düzeltme ile “büyük bir değişim” isteyen hastalar oluşturuyor.

Hastanın burun estetiği ameliyatı olma hevesini değerlendirmek önemlidir. Bu, hastanın güdülenme ölçüsünü göstereceğinden sıklıkla açık uçlu sorular sorarım. “Burnunuzla ilgili neyi sevmiyorsunuz?” ”“Şu anda neden ameliyat olmak istiyorsunuz?” “Burun estetiği ameliyatının hayatınızda ne gibi bir etkisi olur?” gibi… Sadece kelimeleri dinlemek yerine hastanın psikolojik olarak ne dediğini “duyumsamak” son derece önemlidir.

İlk kez burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyenlerden, aşırı narsisistik erkekleri, hiçbir zaman memnun olmayacak mükemmeliyetçi kadınları ve bu operasyonun hayatını değiştireceğini düşünen mutsuz hastaları ameliyat etmeyi reddediyorum, ama ameliyat etmeyi seçtikten sonra, hastama gereken özeni göstermek ve hastamın kaygılarını gidermek için gerekeni yapıyorum.

Geçen bunca yıldan sonra artık biliyorum ki, -tüm estetik amaçlı ameliyatlar gibi- burun estetiği ameliyatının da öncesindeki süreç sınırlıdır, biter, ama sonrasındaki dönem sınırsızdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği, en çok tercih edilen estetik uygulamalardan biri olmakla birlikte oldukça karmaşık planlama, ameliyat süreci ve ameliyat sonrası bakım süreçlerinde ayrıntılı bir operasyondur....

Burun Estetiği Tasarımı

Burun yapısından yakınan herkes artık burun estetiği konusunda kendini şanslı hissetmektedir....