Kulak Estetiği

İşitme konusunda işlevsel olan kulak aynı zamanda baş bölgesindeki estetik bütünlüğü sağlaması nedeni ile de oldukça önemlidir. Bu nedenle günümüzde kulaklarında doğumsal ya da edinilmiş şekil bozukluklarının tedavisi kulak estetiği ameliyatı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kulaklarda en sık rastlanan şekil bozukluğu kepçe kulak problemidir. Tek ya da her iki kulakta da görülebilen kepçe kulak problemi doğumsaldır ve özellikle gelişme çağındaki çocukları psikolojik açıdan olumsuz etkilemektedir. Kepçe kulak probleminin yanı sıra kaza gibi travmatik olaylar sonucunda kulakta deformasyonlar oluşması sonucunda da kulak estetiği ameliyatına başvurulabilmektedir. Kulak estetiği tıp literatüründe otoplasti ya da aurikuloplasti olarak tanımlanmaktadır. Gerek kepçe kulak ya da kulak yokluğu problemlerinde gerekse de sonradan oluşan kulak şekil bozukluklarında kulak estetiği uygulamaları konforlu ve güvenilir şekilde uygulanabilmektedir.

Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kulak gelişiminin büyük bir bölümü yaklaşık 6 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Bu noktada kepçe kulak problemi olan çocuklarda kulak normalden büyük görünmektedir. Kulak açısının normalden genişliği veya kıvrımlarının eksikliği olarak tanımlanan kepçe kulak problemi; çocukluk ve ilk gençlik yıllarında özgüven eksikliğine ve psikolojik problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle kulak estetiğine başvurulma yaşı oldukça düşüktür. Öyle ki okula başlamadan önce ameliyatın gerçekleştirilmesi ailelerin ve cerrahların önem verdiği bir konudur.

Kulak Estetiğinde Ameliyat Süreci

Kulak estetiği ameliyatı çocuklarda genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bununla birlikte yetişkinlerde lokal anestezi yeterli olabilmektedir. Yaklaşık 1,5 saat süren operasyonda kulak arkasından kesik açılmakta ve kıkırdak dokusuna gereken şekil verilmekte, varsa fazlalık çıkarılmaktadır. Sonraki süreçte kulak ve kafa açısı olması gereken duruma getirilerek kulak kepçesine şekil verme işlemi başlamaktadır. Kulak kepçesindeki olağan kıvrımları oluşturmak amacı ile dikiş atılmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında hastalar çoğunlukla aynı gün taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrasında uygulanan bandaj 1 gün sonra doktor kontrolünde değiştirilmektedir.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak ameliyatı sonrasında hastaya bandaj ve bant uygulanmaktadır. 3 hafta kullanılması gereken bandajlar iyileşme sürecinde kulak şeklini korumakta ve kıkırdaklara uygulanan baskının azaltılmasını sağlamaktadır. Bandajın kullanıldığı süre boyunca uyuşukluk hissedilebilmektedir. Kulak estetiği sonrasında bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve ameliyat bölgelerinin maksimum derecede korunması önemlidir.

Ameliyat sonrasında uyku pozisyonuna dikkat edilmeli, kulaklara baskı uygulanmamalıdır. Aynı zamanda çarpma, düşme gibi durumlara karşı da korunmalıdır. Özellikle ameliyat bandajlarının çıkarılacağı zamana kadar saç kurutma makinesinin kullanılmaması önerilmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Komplikasyonları

Her ameliyatta olduğu gibi kanama riski bu uygulama sürecinde de geçerlidir. Ancak kulakta ciddi damarlar olmadığından, bu kanama türü daha çok hematom gibi olabilmektedir. Enfeksiyon ise kulakta açığa çıkabilecek bir komplikasyondur. Kulak kıkırdağı iltihaplanırsa kulağın şeklini bozan ve tahrip eden bir soruna dönüşebilmektedir.

Asimetri, estetik olarak yaşanabilecek problemlerin başında ortaya çıkmaktadır. Birçok hasta ameliyattan önce belirli ölçülerde asimetriye sahiptir ve bu durumun çözülmesi oldukça karmaşıktır. Diğer bir problem ise düzeltmenin abartılarak kulakların kafaya çok fazla yakın olmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kulak Estetiği Ameliyatına Hazır mısınız?

Kulak ameliyatı düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır....

Estetik Göz Kapağı Ameliyatına Hazır mısınız?

Estetik göz kapağı ameliyatı düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır....

Göz Kapağı Estetiği

Göz bölgesi, kişinin dış dünyayla ilişki kurduğu anahtar noktadır diyebiliriz....