Meme Büyütme

Memeler kadınlar için estetik ve fonksiyonel açıdan oldukça önemli dokulardır. Göğüs kafesinin ön kısmında kaslar üzerinde bulunan ve yumuşak dokusundan oluşan memenin yapısında yağ dokusu, süt bezleri ve süt kanalları bulunmaktadır. Böylece emzirme süreci sağlıklı bir şekilde yaşanabilmektedir. Ancak bazı yetişkin kadınlarda meme ölçüsü istenilenden ya da normalden daha küçüktür. Bu durumda meme büyütme ameliyatları tercih edilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatına Başvurma Nedenleri

Kadında vücut ölçüleri estetik açıdan oldukça önemlidir. Meme ölçüsünün ise vücut konturunda önemli bir yeri bulunmaktadır. Meme ölçüsünün normalden küçük olması, her iki meme ölçüsü arasında fark bulunması, meme hastalıkları sonucunda meme dokusunun alınması gibi durumlarda kadınların çoğu meme ameliyatına başvurmaktadır.

Teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmalar sonucunda günümüzde estetik cerrahi uygulamaları güvenilir ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Tüm dünyada en sık başvurulan estetik ameliyatlardan biri olan meme büyütme ameliyatı da tecrübeli cerrahlar tarafından uygulandığında istenilen sonuca ulaşmak olanaklı olmaktadır.

Kim Meme Büyütme Ameliyatı Yaptırmalıdır?

Meme gelişimi her kadında aynı değildir. Meme gelişimini etkileyen iki önemli faktör bulunmaktadır; genetik ve hormonal nedenler. Bu faktörlerin yanı sıra meme ölçüsünün küçük olmasının bir diğer nedeni de gebelik sonrası dönemde meme hacminin azalması ve çeşitli sarkmalar ile birlikte ölçüsünün de küçülmesidir.

Meme kanseri tedavisinde meme dokusunun tamamının ya da bir bölümünün alınması gerekmektedir. Bu durumda hastaların psikolojik açıdan kendilerini daha iyi ve daha güzel hissetmeleri amacı ile meme büyütme ya da rekonstrüksiyon (yeniden yapma) ameliyatına başvurulabilmektedir. Bununla birlikte meme görünümlerinin daha hacimli olmasını isteyen ve 18 yaş üzerindeki her kadın meme büyütme ameliyatına başvurabilmektedir.

Meme Büyütme İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Planlanmış ameliyatlar özelinde elbette her cerrahi uygulama öncesinde doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Meme büyütme ameliyatı öncesinde de ilk adım alanında tecrübeli bir plastik cerrah seçmektedir. Hastanın istek ve arzuları, doktorun yapabilecekleri ve hastanın vücudunun planlanan ameliyat için ne kadar uygun olduğu konusunda ortak paydada buluşulmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde genel sağlık muayenesi ve ayrıntılı meme muayenesine başvurmak büyük önem taşımaktadır. Meme dokusunun incelenmesinde fiziksel muayenenin yanı sıra günümüzde mamografi ve ultrasonografi uygulamalarına başvurulmaktadır. Meme dokusunun sağlıklı olduğu sonra ameliyat planlaması yapılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatının planlamasında hastanın vücuduna uyacak ideal meme boyutu ve şekli belirlenmekte ve meme dokusu içine yerleştirilecek olan protezin çeşidine (yuvarlak, damla) karar verilmektedir.

Meme büyütme ameliyatından önce hasta sigara kullanıyorsa en az üç hafta öncesinde bırakmalı ve kan sulandırıcı ilaçların kullanımını bir hafta önce sonlandırmalıdır. Aynı zamanda genel sağlık değerlendirmesi sırasında vücutta herhangi bir enfeksiyon tespit edilmesi durumunda öncelikle bu durumun kontrol altına alınması gerekmektedir.

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle ameliyattan yaklaşık az 6 saat öncesinden itibaren aç ve susuz kalınmalıdır. 1 ila 2 saat arası süren ameliyat sonrasında hasta genellikle bir gece hastanede kalmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatsız Mümkün mü?

Meme büyütme işleminin en güvenilir ve kalıcı yöntemi ameliyat olarak değerlendirilmektedir. Bunun nedeni ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerde doktorun yakın takibinde olunması ve tüm risk faktörlerinin önüne geçilebilmesidir. Aynı zamanda meme büyütme amacı ile gerek yağ enjeksiyonu uygulamaları gerekse krem, losyon gibi kozmetik ürünlerin etkisi geçicidir. Özellikle piyasada bulunan meme büyütmeye yarayan losyon ve kremler meme cildinde önemli derecede kalıcı hasara neden olabilmektedir. Bu nedenle meme büyütme işlemi için meme büyütme ameliyatı çok daha fazla tercih edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meme Küçültme Ameliyatına Hazır mısınız?

Meme küçültme ameliyatı düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır....

Meme Büyütme Ameliyatına Hazır mısınız?

Meme büyütme ameliyatı düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır....

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde cinsiyet gelişimi sırasında genelde ergenlik döneminin başında görülmektedir....