Meme Dikleştirme

Güzellik kavramı uygarlık tarihinden bu yana kadın vücudu ile bağdaştırılmıştır. Kadın vücudunun belirli ölçülerde olması, genç ve dinç bir görünüme sahip olması amacı ile her dönemde farklı güzellik uygulamaları geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Günümüzde ise söz konusu uygulamalar estetik cerrahi yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir. Kadınlarda vücut konturunun kusursuz şekilde görünmesinde memelerin ölçüsü kadar görünümü de büyük önem taşımaktadır. Meme dokusunun hacim kaybetmesi ve sarkması ise güzellikten uzak bir görünüme neden olmaktadır. Bu nedenle pek çok kadın meme dikleştirme ameliyatına başvurmaktadır.

Meme Sarkmasının Nedeni Nedir?

Meme dokusu yumuşak ve hassastır. Bu nedenle gerek zaman içerisinde gerekse çeşitli faktörlerle deformasyonlar ve sarkmalar meydana gelebilmektedir. Meme dokusunun deforme olması ve sarkma nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

 • Genetik faktörler
 • Hormonal faktörler
 • İleri yaş
 • Zorlu doğum
 • Uzun süren emzirme dönemi
 • Sık ve fazla kilo alıp verme
 • Sigara alkol gibi hücre yenilenmesinin önüne geçen zarar alışkanlıklar

Meme sarkması problemi genellikle ileri yaşlarda görülmektedir. Bu durum estetik açıdan kötü görünüme neden olmakla birlikte aynı zamanda günlük yaşamda çeşitli zorluklara da yol açmaktadır. Bu zorlukların bazıları şöyleedir;

 • Aşırı terleme
 • Meme alt çizginde pişik
 • Kıyafet seçiminde zorluk
 • Hareket kısıtlılığı

Meme dikleştirme ameliyatına başvuran kadınlar gerek estetik gerekse konfora dayalı şikayetleri bulunan kişilerdir. Günümüzde oldukça kolay ve güvenilir şekilde gerçekleştirilen meme dikleştirme ameliyatları ile kadınlar çok daha genç ve güzel görünüme sahip olmaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Zorlukları

Meme dikleştirme ameliyatının başarısını doktor seçimi, ameliyat planlaması ve ameliyat sonrası iyileşme süreçleri önemli derecede etkilemektedir. Bu nedenle bu uygulama için alanında tecrübeli bir cerrah seçmek ve ameliyat planlaması sırasında tüm beklentilerin doktor ile açık ve net bir şekilde konuşulması gerekmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde değerlendirilen konular meme ölçüsü, meme şekli ve meme cildi, kadının yaşı, ameliyat sonrasında doğum yapıp yapmayacağıdır. Bu değerlendirmelerin yanı sıra aynı zamanda cerrahın hastayı dikiş izleri ve meme ucunun durumu konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir.

Meme dikleştirmeye başvuran kişi 40 yaş altında ise meme ultrasonografisi, 40 yaş üzerinde ise mamografi taraması gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda hali hazırda kullanılan ilaçlar hakkında doktor eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmelidir. Ameliyat günü hastaya eşlik edecek bir refakatçiye gerek duyulmaktadır.

Ameliyat öncesinde sigara ve alkol tüketimine son verilmeli ve ameliyattan önceki hafta kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Tekniği

Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 2 saat sürmektedir. Genel anestezi altında uygulanan bu ameliyatın planlamasında meme küçültme ya da meme büyütme uygulamasına da karar verildi ise aynı operasyon sürecinde bu işlemler de gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastaya medikal sutyen giydirilmektedir. Bunun yanı sıra ameliyat sonrasında açığa çıkan izler zaman içerisinde minimal düzeye gelecektir. Meme ucunda açığa çıkan hissizlik ve uyuşukluk genellikle iyileşme süreci tamamlandığında geçecektir. Hasta ameliyattan 3 ila 4 gün sonra ağır fiziksel aktivite gerektirmeyen iş yaşamına dönebilmektedir. Aynı zamanda meme dikleştirme ameliyatı sonrasında 3 ay boyunca ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında periyodik meme kontrolleri aksatılmamalıdır. 40 yaş üzerindeyse mamografi, 40 yaş altındaysa meme ultrasonu çektirerek ayrıntılı meme muayenesine gitmeleri gerekmektedir.

Meme dikleştirme işleminden sonra istenilen kıyafetler giyilebilecek ve terleme ya da pişik sorunu yaşanmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meme Büyütme

Memeler kadınlar için estetik ve fonksiyonel açıdan oldukça önemli dokulardır....

Meme Dikleştirme Ameliyatına Hazır mısınız?

Meme dikleştirme ameliyatı düşünen kişinin atması gereken ilk adım plastik cerraha danışmaktır....

Meme Küçültme

Meme özellikle kadınlarda hem annelik, hem cinsellik ve hem de estetik bağlamda oldukça önemlidir....